E greu urcușul
Autor: Delia Vele  |  Album: Așteptând venirea Lui  |  Tematica: Slujire
Resursa adaugata de Delia_Vele70 in 23/06/2026
1 / 1
E greu urcușul

Spui ades că-i grea înaintarea
Să urci la deal... pe acolo e cărarea.
Dealul abrupt ce ți se pare munte
Trebuind ca să te cațări, greutăți sunt multe.

Ți-e frică să nu cazi de oboseală
Sau să nu aluneci în râpă din greșeală,
Să nu calci greșit pe dealul abrupt
Căzând poți să ai un picior rupt.

Astfel cum poți să înaintezi,
Mai poți urca atunci când șchiopătezi?
De aceea vrei cu atenție să pășești
Pe dealul abrupt ca nimic rău să nu pățești.

Așa e și atunci când urci în pocăință
Vrei să înaintezi cu chibzuință,
Căci nu ai vrea să aluneci să calci greșit,
N-ai vrea să cazi înfrânt, sau istovit.

Cu cât cazi mai de sus e mai periculos
Astfel poți să te desparți de Isus Hristos.
Cu cât e mai mare căzătura
Atât de periculoasă-i lovitura.

Mare atenție pe deal la urcare
Dacă vrei să ai înaintare,
Dacă vrei să nu cazi, să fii sănătos
Înaintează prin credință spre Hristos.

Nu te opri chiar dacă e urcușul greu
Bazează-te mereu pe Dumnezeu.
Când nu mai poți El te ajută
Și-ți dă putere și mai multă.

Înaintează mereu prin credință
Și vei avea cu Domnul biruință.
Încrederea în Domnul să-ți fie neclintită
Și vei avea izbândă, o mare reușită.

Chiar dacă dealul îl urci plângând
Să ai mereu în inimă și-n gând
Că la final Domnul te așteaptă
Și abia atunci vei primi răsplată.

Nu descuraja văzând că este greu
Înaintează urcă, dragul meu
Că n-o să-ți pară rău de cât ai istovit
Că la final vei spune: am reușit!

E greu urcușul și e anevoios
Dar la final ne așteaptă Hristos
Cu premiul alergării pentru efortul depus,
Mărit să fie-n veci Domnul nost' Isus! !
Amin
Până în acest moment nu au fost adăugate comentarii.
Statistici
  • Vizualizări: 36
Opțiuni